Şekersiz Üç Malzemeli Dondurma

Dondurma severlerin bir numaralı tercihi olarak dondurma;   rengârenk meyve tasarımları ve zengin çeşitleri ile severek tüketiliyor. Renkli çeşit ve özel sunumları ile dondurma; şekersiz olarak üç malzemeli dondurma şeklinde yeniden yorumlanıyor. Özellikle diyabet hastalarının ve diyet yapanların ilgi ile takip ettikleri şekersiz üç malzemeli dondurma tarifi ve malzeme listesi ise şöyle:

Malzeme Listesi

  • 4 adet olgun muz
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 7-8 adet ceviz içi

Püf Noktası

Dondurmada kullanacağınız muzların olgun olmasına dikkat edin. Muzları dilimleyerek vaktiniz varsa 1 gece önceden; hemen hazırlayacaksanız da 4-5 saat önce buzlukta dinlendirin. Tercihiniz ve damak zevkinize göre bal miktarını artırıp azaltabilirsiniz.

Bal yerine fıstık, fındık ezmesi ve her türlü tatlandırıcıyı zevklerinize göre ekleyebilirsiniz. İsterseniz hiçbir şey eklemeden doğal bir şekilde de dondurmayı hazırlayabilirsiniz. Unutmayın kontrol sizde!

Yapılışı

  • Muzları soyun ve orta büyüklükte dilimleyin. Özenle hazırladığınız muzları 1 gece önce yada 4-5 saat öncesinden buzlukta bekletin ve iyice dinlendirin.
  • Önceden dondurduğunuz muzları oda sıcaklığında 2-3 dakika bekletin. Sonrasında ise donan muzları Blender’dan geçirin. Dikkatli bir şekilde muzları yavaş yavaş ezin.
  • Belirli aralıklarda Blender’ın çevresini kontrol altına almaya çalışın ve spatula yardımı ile muzları ara ara blender içerisine aktarın.
  • Muzlar zamanla krema kıvamı alacaktır. Bu kıvamı aldıktan sonra ise son olarak muz kreması içine balı ilave edin ve iyice karışımı karıştırmaya devam edin. Son olarak üç malzemeli dondurma karışımını kuplara paylaştırın.
  • Dilerseniz karışımı bu şekilde üzerini cevizlerle süsleyerek hemen tüketebilir; dilerseniz de karışımı buzlukta 15 dakika daha saklayabilirsiniz.
  • Soğuk olarak tüketmek isterseniz dondurmayı istediğiniz sıklıkta ve miktarda buzdolabında bekletebilirisiniz.

Şekersiz üç malzeme dondurma az sayıdaki malzeme çeşitliliği ile hem  cebinize  hem de   damağınıza    hitap edecek. Sunum şıklığı ile üç malzemeli dondurmayı istediğiniz gibi meyvelerle, çikolata ile yada kuru meyve ve kuru yemişlerle süsleyebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında büyük bir ilgi ile tüketilen dondurma merakınız yeni bir boyut kazanacak. Ev yapımı üç renkli bu dondurma vazgeçilmezleriniz arasına girerek hazır dondurmaları artık daha az tüketeceksiniz. Üç malzemeli dondurma; Şeker hastaları, diyet listesi tatlı menüsü olarak ve kilo sorunu olsun olmasın herkes tarafından büyük bir iştahla tüketiliyor. Şekersiz üç malzemeli dondurma uzmanlarca özellikle yaz dönemi dondurması olarak liste başı dondurma içeriği olarak görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir