SOĞUK ŞERBETLİ PRATİK HİRA TATLISI

MALZEMELER:

½ su bardağı sıvıyağ veya ½ su bardağı tere yağ

½ su bardağı yoğurt

1 adet yumurta

1 paket vanilya

1 paket kabartma tozu

1 su bardağı irmik

1,5-2 su bardağı un

1 portakal kabuğu rendesi (İsteğe bağlı )

ŞERBETİ İÇİN:

2 su bardağı şeker

2 su bardağı sıcak su

1-2 damla limon suyu.

Sıcak su tercih edilmesinin sebebi şekerin daha kolay erimesini sağlamaktır.

Malzemeler derin bir kapta karıştırılır ve şerbet beklemeye alınır.

YAPILIŞI:

Orta büyüklükte bir kasenin içerisine yumurta, eritilmiş tereyağı veya margarin, sıvıyağ, yoğurt, irmik, un, vanilya, kabartma tozu ve arzuya göre tatlıda değişik bir aroma olması istenirse karışımın içerisine 1 portakal kabuğunun rendesi de ilave edilir. Bir kaşık ya da spatula ile bütün malzeme iyice karıştırılır. Sonrabir süre de hamur el ile yoğurulur. Orta yumuşaklıkta bir hamur elde edilir. Diğer tarafta irmikten 2-3 kaşık alınarak küçük bir kâsede bekletilir.

Fırın tepsisinin tabanı yağlanır veya yağlı kâğıt kullanılır. Hamurdan alınan ceviz büyüklüğündeki parçalar avuç içerisinde yuvarlanarak şekil verilir ve kâsedeki irmiğe batırılır. Bütün hamur aynı yöntemle şekil verilir, irmiğe bulanır ve tepsiye dizilir. Bu malzemeden 1 tepsi Soğuk Şerbetli Pratik Hira Tatlısı elde edilir. Tatlı, ceviz büyüklüğünde veya daha da iri yapılabilir. Önceden ısıtılan, alt-üst ayar 180 derece fırında 35-40 dakika pişirilir. Her fırının ısı ve pişirme süresinde farklılıklar olabilir, bu özelliklere dikkat edilmesinde fayda vardır.

Pişen tatlı fırından çıkartılır. Sıcaklığı gidince önceden hazırlanan şerbetin tamamı bir kepçe yardımı ile üzerine dökülür. Şerbetini çekmesi için 1 saat bekletilir. Tatlı servise hazırdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir