Süt Dilimi

Çocukların bayıldığı bir tatlı olan süt dilimini evde hazırlamak oldukça kolay ve pratik bir tariftir. Paketli gıdaları çocuklar için zararlı bulan ebeveynler muadilini evde hazırlayarak daha sağlıklı ve lezzetli hale getirebilir. Bu tarif evde hazırlanabilecek kolaylıktadır. Bu nedenle herkes tarafından tercih edilebilir.

Malzemeler

Kek için:

-4 yemek kaşığı pudra şekeri

-Yarım su bardağı yoğurt

-Bir çay kaşığı vanilin

-Bir çay kaşığı kabartma tozu

-İki yemek kaşığı silme kakao

-İki yumurta

-İki su bardağı un

Kreması için:

-İki paket kremşanti

-Bir paket krema

-Yarım çay bardağı süt

-İki tatlı kaşığı bal

-Üç damla limon suyu

Hazırlanışı:

Süt dilimi hazırlanırken ilk önce kreması hazırlanır. Krema için malzemeler bir kabın içerisine alınarak iyice çırpılır. Bu malzemelerin iyice karıştırılması ve soğutulması oldukça önemlidir. Bu krema hazırlandıktan sonra buzdolabına konularak soğutulması sağlanır. Krema soğumaya bırakılınca kek hazırlanmaya başlanır. Kek için ilk olarak yumurta ve şeker çırpılır. Bu karışım şeker eriyene çırpılır. Şeker eridikten sonra yoğurt ve sıvıyağ da eklenilir ve diğer malzemeler de katılır. Bütün malzemeler ekledikten sonra karıştırılmaya devam edilerek kek harcı hazır hale gelir. Geniş bir fırın tepsisine yağlı kağıt serilerek önceden ısıtılmış fırına yerleştirilir.

Tarifin çok fazla kabarmaması için bir iki defa fırının kapağı açılarak önlenebilir. Kekin piştiği anlaşılınca fırından alınarak soğuması beklenir. Soğuduktan sonra tepsiden çıkarılarak ikiye bölünür. Krema kesilen keklerden birinin üzerine yayılır ve diğeri de üzerine oturtulur. Hazırlanan süt dilimi bir iki saat dolapta bekletilerek hazır hale gelir. Bu tarifte uygulanması gereken bazı püf noktaları vardır. Bu püf noktalarından biri kekin cok fazla kabarmamasını sağlamaktır. Fırının ağzı bir iki kere açılarak çok fazla kabarması önlenebilir. Bir diğer püf noktası ise kremanın çok iyi karıştırılmasıdır. Malzemelerin tatlarının birbirine geçebilmesi için iyice karıştırmak önemlidir. Fırında yağlı kağıt kullanılması da tepsiye yapışmaması çok önemlidir. Çocuklar için sağlıklı bir atıştırmalık isteyen kişiler bu tarifi yaparak çocukları mutlu edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir