Sütlü Un Helvası Tarifi

Ani gelen misafirler ya da gecenin bir saatinde bastıran tatlı isteği evde bir panik durumu yaratabilir. Bu gibi durumlarda ne büyük kurtarıcı evde bulunan az malzemeyle yapılabilecek tariflerdir. Sütlü Un Helvası bu gibi durumlarda hayat kurtarıcı olabilecek bir tatlıdır. Bu tatlı, çay suyunu koyduğunuz andan çayın demlendiği ana kadar hazırlanabilecek bir tatlı olduğu için mutlaka herkesin bilmesi gereken bir tariftir. Tarifin pratik olmasının yanı sıra tek bir zorluğu vardır. Bu da sürekli karıştırılması gerektiğidir. Sürekli karıştırmak yorucu olabilir. Ayrıca sıcak havalarda bunaltıcı olabilir. Fakat kısa sürede hazırlanabildiği için bu kadar süre katlanmak mümkün olacaktır. Biz kaç malzemeyle yapılabilecek olması da kurtarıcı bir durum yaratacaktır.

 Sütlü Un Helvası Nasıl Yapılır?

Sütlü Un Helvası az malzemeyle kolay yapılabilecek bir tatlıdır. Fakat bu tarifte dikkat edilmesi gereken bir unsur vardır. Unun kavrulması süreci mutlaka uzun tutulmalıdır. Un helvasında koyu renk önemlidir.

Unun iyice kavrulmuş olması ve koyu renge sahip olması lezzetini belirleyen bir faktördür. Bu nedenle mutlaka unu uzun uzun kavurmak gerekir.

Malzemeler

 • 1 su bardağı un
 • 150 gram tereyağ
 • Yarım su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı süt
 • 1 su bardağı ceviz içi
 • Toz tarçın

Sütlü Un Helvası tarifi aslında herkesin bildiği un helvası tarifi ile aynıdır. Çoğu kişinin helva yaparken su kullanmasına rağmen bu tarifte süt kullanılır. Bu çok daha lezzetli ve tok bir tat sağlar. Bu nedenle Özellikle misafirler için Sütlü Un Helvası yapılması çok daha iyi olacaktır.

Yapılışı

 1. Süt ve şeker bir tencereye koyularak kısık ateşte yavaş yavaş karıştırılır. Şekerin tamamen erimesinin ardından şerbet ocaktan alınır.
 2. Başka bir tavada tereyağ kısık ateşte eritilir. Üstüne un eklenerek yine kısık ateşte un iyice kavrulur. Bu kavurma işlemi un helvası için çok önemlidir. Çünkü un helvasını tadını veren unun bol kavrulmuş olmasıdır. Bu nedenle un koyulaşana kadar iyice kavrulur.
 3. Sizin için uygun renge gelen kavrulmuş una şerbet yavaş yavaş eklenir. Bu süreçte karıştırılmaya devam edilir.
 4. Un şerbeti çekene kadar karıştırmaya devam edilir.
 5. Sütü tamamen çekip toparlandığında Sütlü Un Helvası olmuş demektir. İçine ceviz eklenip karıştırılır ve ocaktan alınır.
 6. Ardından dilediğinize göre şekil verilerek helva parçalara ayrılır. Üzerine tarçın serperek servis edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir