Tatlı Köpük: Beze Tarifi

Yumurta Akı Mucizesi!

Mutfakta harikalar yaratan yumurta; tatlı mucizesi köpükler ile adından sıkça söz ettireceğe benziyor. Yumurta akının eşsiz yorumu olarak her dönem kullanabileceğiniz başucu tatlı listesi olarak Tatlı köpük: Beze tarifi ve pişirme önerileri sizlerle:

 Malzemeler

  • 4 adet yumurta akı
  •  Yarım çay kaşığı tuz
  •  4 çay bardağı pudra şekeri

 Püf Noktası Ve Pişirme Taktikleri

Öncelikli olarak yumurta aklarını sarılarından özenli bir şekilde ayırın. Sonrasında el ve bilek gücünü kullanacağınız bu tarifte çırpıcı Blender desteği ile profesyonel olarak dizayn edilmiş pasta yapım karıştırıcı makinelerinden yardım almayı ihmal etmeyin. Yumurta aklarını yavaş ve devirsel olarak önce yavaş sonra da giderek hızlanarak aralıksız çırpmaya devam edin. Karışıma asla su girmemeli ve karıştırma kabı temiz ve kuru olmalı bunu akından çıkarmayın. Yumurta akları da oda sıcaklığında bekletilmiş olmalı bu önemli bilgiyi de atlamadan köpük yapımına ondan sonra geçin.

 Tatlı köpük karışımına tarcın, kakao ve kahve ekleyebilirsiniz. Renklendiren pasta boyaları ile de köpüğünüzü renklendirebilirsiniz. Bezeleri pişirme noktasında yapışmaları engellemek adına yağlı kağıt tercih edilmeli. Eritebilmek adına toz şeker yerine daha çok pudra şekeri de kullanılabilir. Toz şekerlerinin erime aşaması daha uzun süre alacağından çırpma işlemini daha uzun bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Krema,  torbası yerine ise kaşık kullanabilir;   beze köpüklerinize kaşıkla şekil verebilirsiniz.

Hazırlanışı

  • Yumurta aklarını özenli bir şekilde sarılarından ayırın. Yumurta aklarını cam bir karıştırma kâsesinde yavaş yavaş çırpmaya devam edin.
  • Bir tutam da tuz ekledikten sonra karışımı önce düşük seviyede sonra aşama aşama devir seviyesini yükselterek mikserde iyice çırpın.
  • Pudra şekerini de azar azar ekleyerek yüksek bir devirde yumurta akı karışımını 20 -25 dakika kadar çırpmaya devam edin. Karışımın kıvam almasını görmek için yumurta karışımınızın mikser telinde asılı kalması, karışımın tatlı bir hal alması ve parmak ucunuza tatlı kırıntılarının gelmemiş olması önemli sayılan kriterlerindendir.
  •  Tatlınız dev bir köpük halini aldığında ise karışımı sıkma poşetine dikkatli bir şekilde boşaltın. Bezeleri pişirme kâğıdı üzerine aralıklarla sıkmaya devam edin.
  • Daha önceden 180 derecelik fırını ortalama olarak on dakika ısıtmak gerekir. 90 dakika boyunca köpürme işlemleri olana kadar pişirilmelidir. Pişirdikten sonra bezeler ılıyıncaya kadar fırında bekletmeyi ihmal etmeyin.
  • Tatlı köpük: Beze köpüklerinizi oda sıcaklığında bekleterek sonrasında servis edin. Tatlı beze köpükleriniz damak zevkinize göre hazır. Afiyet olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir