Üç Beyazı Olmayan Tatlı: Muzlu Chia Puding

Chia tohumu nane ailesinin bir üyesidir ve aynı zaman da bir çöl bitkisidir. Orta Amerika kökenli olan bu bitki belenmede önemli bir yer almaktadır. Chia tohumu günlük lif ihtiyacınızı karşılar. Vücudunuzu toksinlerden arındırır. Sizi zinde ve tok tutar. Bedenlerde gerekli olan protein ihtiyaçlarını karşılarken bağışıklık sisteminin de bir hayli güçlenmesine yardımcı olacak. Neredeyse minik bir mucize diyebiliriz bunun için.

 Bu kadar faydası olan chia tohumuyla yumuşacık bir pudinge ne dersiniz?  İçerisin de un, şeker ve yağ yok. Pişirme derdi desen o zaten hiç yok. Oldukça hafif olan bu tatlımız ve son derecede sağlıklı bir tarif. Pudinginizi hazırlarken soya sütünden, pirinç sütünden de faydalanabilirsiniz. Pudinginizi tatlandırmak için ise agave ve akçaağaç şurubunu kullanabilirsiniz. İçerisinde sütten başka beyazı yok. İçine rafine şeker girmeden hazırlanan işte muzlu chia puding evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz muzlu chia pudinginin tarifi aşağıda.

Muzlu Chia Puding Malzemeleri

 • Badem sütü (ölçek: 2 su bardağı)
 • Chia tohumu (ölçek: 6 yemek kaşığı)
 • Muz (ölçek: 1 adet)
 • Vanilya özlü süt (ölçek: 1 çay kaşığı)
 • Bal (ölçek: 1 yemek kaşığı)

Muzlu Chia Pudingin Üzerini Süslemek İçin

 • Muz (ölçek: 1/2 adet)

Muzlu Chia Pudingi Nasıl Yapılır?

 1. Muzlu chia puding yapımı için öncelikle bir kabın içine sütümüzü ve chia tohumlarımızı ekleyip güzelce karıştıralım.
 2. Chia tohumları tam sütü çekene kadar dolapta beklenir. Jel kıvamına gelene kadar ortalama yarım saat kadar bekletilmesi de gerekir.
 3. Kıvam alan pudingimizi çıkaralım ve içerisine balımızı vanilya özümüzü ekleyip krıştıralım.
 4. Muzumuzun kabuklarını soyalım ve iyice ezelim. Ezdikten sonra pudingimizin içine ilave edelim. Pudingimizi iyice karıştıralım. Dilerseniz bir blendar yardımıyla da yapabilirsiniz bunu.
 5. Pudinglerimizi hazırladığımız servis kuplarımıza veya kaselerimize eşit miktarda paylaştıralım.
 6. Muzları dikkatli ve ince bir şekilde dilimleyerek süslemek gerekir. Afiyet olsun.

Muzlu Chia Pudingi İçin Püf Noktası

 • Muzlu chia puding yapımı için hazırlarken 1 bardak sütümüze 1/3 oranında chia tohumu kullanalım. Pudinglerimiz jel kıvamını elde edene kadar dolap içerisinde ortalama yarım saat kadar da bekletilmesi gerekiyor. Bal oranını damak tadınıza göre eksiltip ya da arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir