Yemeğe Doyamayacaksınız: Creme Brulee

Krem Brüle olarak da adı geçen Creme Brulee tatlısı ile lezzete doyamayacaksınız. Bu yazımızda sizlere bir klasik Fransız tatlısı olan Creme Brulee tatlısının tarifini vereceğiz. Oldukça ekonomik, az malzemeli ve pratik bir şekilde yapılan tatlının bazı püf noktalarına uyduğunuz sürece mükemmel bir sonuç elde edebilirsiniz. Yapılış kısmında vereceğimiz adımlara harfiyen dikkat eder ve uyarsanız, mükemmel bir tatlı keyfi yaşayabilirsiniz. İsterseniz tatlınıza farklı aromalar da ekleyerek canlandırabilirsiniz. Söylemeliyiz ki sade hali bile çok güzel. Bakalım Creme Brulee nasıl yapılıyor.

Creme Brulee Tarifi

Vermiş olduğumuz malzemeler ile dört kişilik servis açabilirsiniz. Eğer daha fazla kişiye servis açmak istiyorsanız, kullanacağınız malzemelerin oranını bu şekilde arttırabilirsiniz.

Tarifimizin hazırlık süreci 15 dakikayken pişirme süresi de 45 dakikadır. Yani bir saat içerisinde yemeye doyamayacağınız mucizevi bir Fransız tatlısı yapabilirsiniz. O halde ne duruyoruz?

Malzemeler

 • 400 mililitre krema
 • 100 mililitre süt
 • 5 tane yumurta sarısı
 • 60 gram toz şeker
 • 2 mililitre vanilya özütü
 • 40 gram toz şeker (tatlının üzeri için)

Eğer malzemelerinizi hazırladıysanız, önlüklerimizi takarak tatlımızı yapmaya başlayabiliriz.

Yapılışı

 1. Bir tencereye belirtilen miktarda sütü ve kremayı koyun, ocağa alarak kaynayana kadar pişirin. Bu esnada ise yumurta sarılarını, vanilya özütünü ve şekeri bir kaba alarak şeker tam anlamıyla eriyene kadar karıştırın. Kaynayan karışımı da çırptığınız karışıma azar azar ekleyerek karıştırmaya devam edin. Elde ettiğiniz karışımın içerisinde herhangi bir tortu ya da kalıntı kalmaması adına iki kez süzün.
 2. Süzdüğünüz karşı yaklaşık on dakikalık bir süreçte dinlendirin. Buradaki amaç karışımdaki köpüğün tamamen çökmesidir. Bundan dolayı duruma göre süreyi biraz daha uzatabilirsiniz. Bu işlem Crem Brulee tarifinin püf noktalarından biridir. Sonda kalan köpükleri de bir kaşık yardımı ile alın ve karışımı derin olamayan fırın kaplarına boşaltın.
 3. Fırın kaplarını ise içerisine temiz bir bez serdiğiniz tepsiye yerleştirin. Eğer hala ufak köpükler varsa bunları da kaşık yardımı ile alın. Tepsiye, kapların yarısına gelecek şekilde sıcak su koyun. 125 derecelik bir fırında 34-40 dakika boyunca pişmeye bırakın.
 4. Fırından çıkarttığınızda tatlınızın hala hafif yumuşak olması önemlidir. Tatlıyı oda sıcaklığında soğuttuktan sonra buzdolabında en az 3 saat bekletin.
 5. Tatlınızı soğuttuktan ve dinlendirdikten sonra üzerlerine ince bir katman şeklinde şeker serpin. Eğer varsa şekerli pürmüz yardımı ile yakın. Yoksa da şekerinizi tava yardımı ile eriterek de tatlınızın üstüne ekleyebilirsiniz. Oluşan karamel katmanı sertleşene kadar tatlınızı bekletin ve ardından Creme Brulee tatlınızı servis edebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir