Yemeye Doyamayacağınız Süt Helvası

Yemeye doyamayacağınız süt helvası, aslında Osmanlı mirası olan ancak Bursa ilinin sahip çıktığı bir tatlı olarak karşımıza çıkıyor. Osmanlı Saray mutfağının güzide tatlılarından bir tanesi olan süt helvası, Bursa şehrinde orijinal hali ile sofraların da bir vazgeçilmezi olarak yenmeye ve yapılmaya devam ediliyor. Yaptığınız yemeklere yeni bir tarz getirmeyi seviyorsanız, 120 senelik bir tarihe sahip olan bu süt helvasını bal kabakları içerisinde pişirip sevdiklerinize harika bir lezzet sunabilirsiniz.

Anadolu mutfaklarındaki tatlı tariflerinin başında yer alan bu helvalar, bazı özel günlerde asırlardır pişirilen tatlılar arasındadır. Ortalama 120 sene öncesinde Osmanlı mutfağına girmiş olan bu süt helvası, o dönemlerde saray içerisinde en çok ve en sık tercih edilmekte olan bir tatlı şekline gelmiştir.

Zaman içerisinde Anadolu bölgelerine de yayılan süt helvaları, günümüzde ne yazık ki biraz unutulmuştur. Günümüzde ise sadece yine Bursa ilinde yapılmakta olan bu helva çeşidi, maliyetinin de düşük olması nedeniyle esnaf lokantaları içerisinde en çok yenilen tatlı şekline gelmiştir.

Bursa ilindeki yemek kültürüne göre öğle saatleri içerisinde yenilen bu helva, özellikle de saat 14.00’dan sonraki saatlerde tüm lokantalar içerisinde tükenmiş oluyor ve gün içinde bir kez daha yapılmıyor. Siz de bu tatlının tarifini, püf noktalarını ve malzeme listesini öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamından bu bilgilere erişebilirsiniz.

Süt Helvası Malzemeleri ve Tarifi

Süt helvası malzemeleri ve tarifi ile ilgili olarak bu tatlının püf noktalarının oldukça önemli olduğunu ve dikkat edildiği takdirde Bursa’daki süt helvaları gibi güzel bir lezzetle sizi karşılayabileceğini söyleyebiliriz. Dışı ise tıpkı bir fırın sütlacı gibi kabuk bağlamış şekilde, içi ise yumuşacık olan, hafif ve de pratik bir tarif olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle pratikliği ve lezzeti bakımından bu tatlıyı mutfağınızın baş tatlıları arasına koyacaksınız. Hele Ramazan’ın yaklaştığı şu günlerde iftardan sonraki vakitlerde çayın yanında mis gibi gidebilecek bir tatlı olarak önerilebilir.

Ayrıca bu tarifin hazırlanma süresi yalnızca 15 dakika kadardır. Kısa süre içerisinde oldukça pratik bir şekilde yapılabilen bu süt helvası, hem hafif hem de nefis bir tatlı seçeneğidir. Süt helvasının tarifi ve malzeme listesi buna göre şu şekilde sıralanabilir:

Süt Helvası İçin Malzeme Listesi:

4 yemek kaşığı kadar tereyağı,

4 yemek kaşığı kadar un,

1 litre kadar süt,

1 su bardağı kadar toz şeker,

1 paket kadar vanilya,

1 tane yumurta sarısı,

Üzeri İçin;

1 tane muz,

1 çay kaşığı kadar tarçın,

1 avuç kadar ceviz.

Süt Helvası İçin Tarifi:

Fırınınızı ızgara ayarında tam 200 dereceye kadar ayarlayınız.

Derince bir tencere içerisinde orta ateş üzerinde un ile tereyağını hafifçe bir renk alıp, kokusu çıkana dek kavurunuz.

Üstüne ise azar azar şekilde süt ekleyiniz. Hafifçe bir kıvam aldığı zaman ise toz şekeri ilave ediniz.

Şeker eridiğinde ve boza kıvamına ulaştığı zaman ocağınızın altını da kapatınız. Bu sırada çırpmaya devam edip yumurta sarısını ve vanilyayı ilave ediniz.

Tatlı8nızı fırına atar atmaz da fırının derecesini bu kez 220 dereceye kadar getiriniz ve üstü kızarana dek 4-6 dakika kadar fırınlayınız.

Tatlınızı fırından çıkarmanın ardından ise ılıması için bırakınız.

İsterseniz ceviz, muz ya da tarçın ile servis yapabilirsiniz. Tatlınız afiyet olsun!

Süt Helvası Tatlısı İçin Püf Noktaları

Süt helvası tatlısı için püf noktaları ise doğru kıvamın yakalanabilmesi için pişirme tekniğinde gizlidir. Pişirme kısmı birazcık zahmetli olabilir. Çünkü bu tatlı 3 aşamada pişirilmektedir. Yarımşar saatten oluşmakta olan bu aşamalar bittiğinde ise helvayı 1 buçuk saatte hazırlamış oluyoruz. Aslında bu süt helvası, eskiden yalnızca Bursa ilinde değil tüm Anadolu şehirlerinde pişiriliyormuş. Ancak Anadolu üzerinde zaman içerisinde bu süt helvası tarifi unutulmuştur.

Günümüzde bu tatlı yalnızca Bursa ilinde pişirilmekte olduğu için aynı zamanda “Bursa helvası” olarak anılmakta ve püf noktalarıyla bu güzel ilimizde en nadide şekline kavuşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir